Kącik Złamanych Piór - Forum literackie

Forum Kącik Złamanych Piór Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
Komentowanie

Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kącik Złamanych Piór Strona Główna -> Dyskusje literackie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

Hien
Różowy Dyktator Hieni


Dołączył: 23 Lut 2008
Posty: 1826
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: baszta przy wejściu do Piekła. Za bramą, pierwsza na lewo.
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 11:28, 08 Paź 2012    Temat postu:

My przeważnie piszemy komentarz i po skończeniu, acz nie wysłaniu, zapoznajemy się z innymi... o ile są. A teksty lepsze trudniej komentować, bo łatwo jest wytknąć głupoty w tekście słabym niż pochwalić tekst dobry bez popadania w bezsensowne produkowanie bezsensownych zdań uwielbienia.

My sądzimy, że poezję jeszcze ciężej się komentuje. Ale to nie powód, by zostawiać dział pusty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

hundzia
Ołówek


Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: Znikąd najwyraźniej
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:13, 08 Paź 2012    Temat postu:

Soba napisał:
Cytat:
Co jest ważne w komentowaniu? Czego oczekujecie po komentarzach do własnej twórczości, co staracie się sami powiedzieć, gdy bierzecie się za ocenianie jakiegoś tekstu? Dlaczego chętniej komentuje się rzeczy kiepskie niż naprawdę dobre?
Co jest ważne? Wyrażenie własnego zdania, a nie zabiegi w stylu "wszyscy mówią że do d, więc ja też muszę tak napisać, bo potem się będą śmiali, że podoba mi się taki chłam" (i na odwrót). Jeśli coś mi się nie podoba/podoba - piszę to, lecz też - co najważniejsze - piszę dlaczego, w jakiej kwestii. Dla mnie taki powinien być szczegółowy. Ludzie mają mnie dosyć, kiedy skomentują mój tekst "dobre, ale ja nie podoba mi się pewien fakt, przez co tekst jest śmieszny", a ja pytam "co jest wg Ciebie śmieszne, bo nie rozumiem". Bo dla mnie to jest mus, żeby wytłumaczyć autorowi, co ewentualnie zrobił źle. Komentarze do tekstu nie są po to, aby pochwalić czy totalnie zniszczyć autora, lecz po to, aby pomóc mu się doskonalić - a w każdym razie takie być powinny.
Dlaczego chętniej komentuje się rzeczy złe? No nie wiem właśnie, może dlatego, że ludzie lubią pokazać jacy to są super i fajni bo wyłapią jakieś rażące błędy czy po prostu są niewyżyci na życiu i muszą to zrobić w komentarzu? Ten medal ma dwie strony, niestety. Z jednej, kiedy widzę, że moje teksty mają milion pięćset wyświetleń i 0-5 komentarzy, a ja czytam i komentuję dosłownie wszystko kiedy tylko mam czas, to można się zdenerwować. Ale z drugiej jest jakaś taka myśl "hmmm a może widocznie tekst jest dobry?".

To jest bardzo rozsądna wypowiedź, aż chce mi się ja w ramki oprawić i nad biureczkiem zawiesić.
Bo komentarz przede wszystkim musi być rzeczowy i wyraźnie oddzielać twórcę od twórczości.
Niektórzy Autorzy o tym zapominają i każdą krytykę dzieła odbierają jako personalny atak.
Tego nie znoszę, taki sposób podziękowania za trud czytania, o tak, nieraz to prawdziwy trud, uważam za niewdzięczny i świadczący o braku szacunku dla czytelnika.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Hermi
Pawie Pióro


Dołączył: 27 Lis 2012
Posty: 270
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Między Niebem a Piekłem
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:47, 16 Kwi 2013    Temat postu:

Cytat:
Co jest ważne w komentowaniu? Czego oczekujecie po komentarzach do własnej twórczości, co staracie się sami powiedzieć, gdy bierzecie się za ocenianie jakiegoś tekstu? Dlaczego chętniej komentuje się rzeczy kiepskie niż naprawdę dobre?


Czego oczekuję? Tu moja odpowiedź jest odrobinkę podobna do tej udzielonej przez An-Nah, chociaż są w niej też różnice:
Czytelnik powinien dać znać, że przeczytał. Nie musi pisać mi komentarza długości „Potopu”, ale samo „Podoba mi się/ Nie podoba mi się” to dla mnie za mało. Jeśli nie wie, jak skomentować, może mi powiedzieć który fragment podoba mu się najbardziej, czy któryś bohater zrobił na nim jakieś wrażenie – niekoniecznie pozytywne, może któryś fragment mu się nie podobał? itp.
„Czytelnik, któremu się nie podobało, to też czytelnik. Wolę być niedoceniona, niż olana.” W tym punkcie zgadzam się całkowicie z An.
Komentarz powinien być poparty znajomością tekstu, a jeśli to fanfik i autor komentarza zarzuca mi niekanoniczność powinien znać fandom lepiej ode mnie. Biorąc pod uwagę, że nigdy nie biorę się za pisanie do książki, której nie przeczytałam naście razy, jest to prawie niemożliwe. Zdarza mi się tworzyć OOC, ale zanim zabieram się do fanfika jeszcze raz zbieram wszystkie potrzebne dane. Miło byłoby, gdyby zostało to docenione.
W punkcie czwartym zupełnie nie zgadzam się z An:

Cytat:
Tekst to nie tylko strona techniczna, ale też treść - fabuła, postaci, ewentualne przesłanie. To, jak je odebrał czytelnik jest ważniejsze, niż wyłuskanie każdego możliwego błędu.** 


Niechlujstwo to grzech niewybaczalny. Tekst niechlujny pod względem technicznym trudno się czyta, a co za tym idzie trudno skupić się na porywającej fabule i całej reszcie świata przedstawionego. Jeśli autor mnie nie szanuję to nie widzę powodu dla którego ja miałabym szanować autora i skupiać się na tym, co on uważa za ważne.


Co staram się powiedzieć, gdy komentuję?
- przeczytałam uważnie
- niedociągnięcia da się poprawić/ nie da się
- podobało mi się to i to, a to i to nie
- popracuj jeszcze nad .../ piszesz doskonale

Chętniej komentuje się rzeczy kiepskie? Nie w moim przypadku. Staram się komentować wszystko co przeczytam. To jedyna zapłata dla tych, którzy publikują w internecie, zwłaszcza, jeśli ich dzieła to fanfiki. Dużo chętniej wstawiam komentarz przy tekstach, które mi się z jakiegoś powodu podobały. Przy kiepskich tekstach trudno napisać komentarz, który nie sugerowałby, że uważam autora za grafomana. Czasem nerwy mi puszczają (emotikony w tekście!), ale staram się, żeby przesłaniem mojego komentarza w takich przypadkach było „ćwicz, ćwicz”, a w skrajnych wypadkach „czytaj, czytaj”. Jeśli zauważam, że autor nawet nie zawraca sobie głowy próbą poprawy, w jego tekstach pojawiają się ciągle te same błędy, które bardzo łatwo usunąć, a nie ma w nich nic, co by mnie zachwycało, po prostu przestaję czytać. Tekstów nieczytanych nie czuję potrzeby komentować,ba!, nawet nie mam takiej możliwości.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Hien
Różowy Dyktator Hieni


Dołączył: 23 Lut 2008
Posty: 1826
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: baszta przy wejściu do Piekła. Za bramą, pierwsza na lewo.
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:27, 20 Kwi 2013    Temat postu:

Wiesz, Hermi, cały czas próbowaliśmy wytłumaczyć kwestię komentarzy, dlaczego żadna filozofia napisać parę zdań - a ty to tak prosto wyraziłaś. Oczywiście lepiej dostać komentarz, z którego się czegoś nauczysz, ale i zwykła informacja o tym, jak ktoś tekst odebrał też się liczy. I żadna filozofia napisać coś więcej, co się podobało, co nie, ogólnie wrażenia.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Hermi
Pawie Pióro


Dołączył: 27 Lis 2012
Posty: 270
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Między Niebem a Piekłem
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:28, 21 Kwi 2013    Temat postu:

Mal, cenię rozbudowane komentarze - są jak złote monety wśród góry drobniaków, ale niestety nie potrafię ich pisać :< Dlatego wypracowałam własny sposób.
Uwagi mające czegoś nauczyć łatwiej dawać przy tekstach kiepskich, ale nie uważam, że robi się to chętniej. :<


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

zaanis
Ołówek


Dołączył: 08 Lut 2016
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 20:26, 10 Lut 2016    Temat postu:

Alicja napisał:
Dobry komentarz jest skarbem według mnie, gdyż bardzo pomaga się w rozwoju. Dobrze jest wiedzieć, co kuleje, co trzeba poprawić, a co jest w porządku. Czy to chodzi o styl, czy o (nie daj Boże) ortografię, czy względy merytoryczne, albo chociażby interpunkcję - niby takie nic, a jednak błędy interpunkcyjne wyczulonym czytelnikom psują przyjemność z czytania tekstu. Skarbem jest taki komentator, który potrafi wytknąć wady życzliwie, "nie dołując" piszącego. Bardzo lubię, gdy osoba, która jest już wprawionym pisarzem, udziela porad, nigdy nie beszta początkujących, gdy widzi, że ten się stara, choć może słabo mu wychodzi (pojęcie względne), bo chyba pamięta, że sama też kiedyś zaczynała. A mimo wszystko, wystawiania własnych tekstów to jest stres, zwłaszcza dla początkującego.
Jeśli chodzi o poezję, to czasem z komentarzy może wywiązać się ciekawa dyskusja na temat interpretacji danego wiersza. To naprawdę potrafi wciągnąć.
A co do "gnębienia" i komentowania dzieł o naprawdę niskiej wartości... Powodów może być wiele, łącznie z chęcią podniesienia własnej samooceny (lub oceny własnej twórczości), nabicie sobie postów, czy też niechęć do komentowania ambitniejszych tekstów... z różnych powodów. Po prostu - "zjechać" zły tekst jest łatwo. Skomentować wybitny - cholernie trudno (przepraszam za kolokwializm).
Jeśli chodzi o wypisywanie błędów, to wolę wysłać autorowi prywatną wiadomość z listą potknięć, ewentualnie, jeśli tekst jest naprawdę najeżony błędami, to wolę zasugerować, że dobrym pomysłem byłoby ponowne przejrzenie tekstu. Inną sprawą jest moje spojrzenie na osoby, które oddają niechlujny tekst do czytelników - według mnie to świadczy o braku szacunku dla czytającego.
Poza tym, całkowicie negatywny komentarz jest przykry dla autora, jeśli choć trochę się starał. Nie podobają mi się natomiast komentarze, jak to ujęła Lewel@, "blogaskowe". Czyli kompletnie bez treści, za to często pełne błędów. Szkoda klawiatury.
Komentowanie jest trudne, ale myślę, że dla autora bardzo cenne. Choć czasem boli, pocieszająca jest myśl, że autor komentarza nie chciał ci "dokopać", ale pomóc w rozwoju i wytknąć błędy (jeśli udzielił konstruktywnej krytyki). Smile





Nic wiecej do dodania


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Hilara
Ołówek


Dołączył: 06 Kwi 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:36, 06 Kwi 2016    Temat postu:

Dla mnie często krytyka jest motywująca

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

hindi
Ołówek


Dołączył: 08 Kwi 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:57, 27 Kwi 2016    Temat postu:

Tak powinno być.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

maja21
Ołówek


Dołączył: 03 Gru 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 10:47, 03 Gru 2016    Temat postu:

tak powinno byc zawsze

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kącik Złamanych Piór Strona Główna -> Dyskusje literackie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strona 6 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin